Telefon +36 1 4433 433 | Email bejelentkezes@bmm.hu

Isiász

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás


Az isiász, vagy más néven ülőidegzsába általában hirtelen fellépő, éles deréktáji fájdalom formájában jelentkezik. A panaszt az úgynevezett ülőideg gyulladása váltja ki. Hátterében többféle betegség is állhat, ezért érdemes minden esetben kivizsgáltatni, mi okozza. Gyakori panasz 40 éves kor felett, kialakulásában az ülőmunka is közrejátszhat. A köztudatban gyakran összekeveredik a lumbágó és az isiász fogalma, mivel mindkettőre jellemző az erős derékfájdalom, ám előbbi izom eredetű, míg utóbbi idegi eredetű panasz.


Isiász - ülőideg gyulladás

Mi az isiász?

Az isiász szervezetünk leghosszabb perifériás idegének, az ülőidegnek (nervus ischiadicus) a gyulladása. Ez az ideg a deréktájon a gerincvelőből kilépő ideggyökökből áll össze, és a medencén keresztül a lábakba fut le. Számos izom mozgatásáról és a lábak érző beidegződéséről is gondoskodik. Isiászról akkor beszélünk, mikor az ülőideg nyomás alá kerül vagy becsípődik, és begyullad. Ez pedig többnyire erős, éles fájdalmat okoz deréktájon, és gyakran az egyik, ritkábban mindkét lábba kisugárzik.

Noha sokan gondolják azt, hogy az isiász önmagában egy betegség, tulajdonképpen ez egy tünet, melynek hátterében többféle betegség állhat. Épp ezért, ha észleljük magunkon a jellegzetes tüneteket, érdemes mihamarabb felkeresni ortopéd vagy reumatológus szakorvost, aki pontosan diagnosztizálja az elváltozást, és ez alapján személyre szabott kezelést javasol. A kivizsgálás halogatása esetén az ülőideg tartósan nyomás alatt maradhat, ami végleges idegi károsodást, legrosszabb esetben akár bénulást is okozhat.

Az isiász okai

Az isiász hátterében többnyire valamilyen gerincprobléma áll. Gyakori ok az ágyéki porckorongsérv. Ilyenkor a porckorong fala károsodik (előboltosul vagy akár át is szakad), és egy vagy több, az ülőideget alkotó gerincvelői ideggyökre is nyomást fejthet ki. Az éles deréktáji fájdalom mellett a lábba sugárzó fájdalom, zsibbadás és súlyos esetben az adott ideggyökök által vezérelt izmok gyengesége vagy bénulása is jelentkezhet. Az isiász oka lehet még gerincszűkület, a csigolyák elcsúszása vagy kopásos degeneratív elváltozásuk is.

Az isiász hátterében nem mindig gerinc eredetű betegség áll. Egyéb szervi betegség vagy pszichés probléma is kiválthatja. Ilyenkor a mozgásszervek érintettségének kizárása az ortopéd vagy reumatológus szakorvos feladata.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Dr. Mihola Dóra

Dr. Mihola Dóra

Reumatológus szakorvos

Az isiász kockázata

Idősebb korban a csontok, porcok, ízületek és izmok állapota már nem olyan, mint fiatalon, így 40-50 éves kor felett gyakrabban alakul ki az isiász. A kor mellett további rizikófaktor az ülő életmód, a gerincferdülés, a nehéz fizikai munka, a nagyobb súlyok emelgetése, és az egyoldalú terheléssel járó sportok űzése. Emellett a túlsúly, a dohányzás és a tartós szorongás is hozzájárulhat az isiász kialakulásához.

Az isiász tünetei

Az isiász legjellemzőbb tünete az erős, éles, a gerinc ágyéki szakaszán jelentkező fájdalom, ami felálláskor és hirtelen mozdulatok hatására fokozódik. A deréktáji fájdalom gyakran kisugárzik a combba és a lábfej irányába. Tűszúrkálásszerű érzetek, zsibbadás, bizsergés, súlyosabb esetben érzéskiesés is jelentkezhet. Előfordul, hogy a végtagban érzett fájdalom erősebb, mint a derákfájdalom. Nagyon súlyos esetben akár bénulás, inkontencia is kialakul.

Az isiász kezelése

Isiász kivizsgálásával reumatológus és ortopéd szakorvos is foglalkozik. A Budapesti Mozgásszervi Magánrendelőben speciális betegút-protokollt alakítottunk ki az alapos kivizsgálás, és a hatékony, célzott terápiák biztosítása érdekében.

Küldetésünknek tekintjük, hogy pácienseink mielőbb visszanyerjék a mozgás szabadságát, és tartósan, hosszú időre megszabaduljanak a fájdalmas panaszoktól.

Az ülőidegzsába hátterében gyakran valamilyen komolyabb mozgásszervi betegség áll – ennek tisztázása érdekében mindenképpen javasolt a fájdalmat okozó háttérbetegség felderítése és az oki diagnózis felállítása. Ennek hiányában csak rövidtávú, tüneti kezelés lehetséges.

Isiász vizsgálata

Orvosi kezelés

A sikeres kivizsgálás alappillérei a BMM betegút-protokollja alapján:

  • A kórelőzmény már fél diagnózis, részletes kikérdezéssel sok betegség kizárható.
  • Alapos fizikális szakorvosi vizsgálat. A fizikális vizsgálat alapján szakorvos határozza meg a szükséges képalkotó diagnosztikai vizsgálatok szükségességét:
    • Röntgen vizsgálattal a csontos elváltozás igazolhatóak. Röntgen felvétel készül általában a gerincről, a csípőízületekről, a térdről és a lábfejről. Ez sokszor elkülönítő diagnosztikai szempontból szükséges.
    • A lágyrészek, a porckorongok, az ízületi porcok, az izmok és ínak állapotáról a rétegfelvétel ad pontos információt.
    • Esetenként a pontos diagnózis felállításához kiegészítően CT- (computer tomográfia), vagy MRI (mágneses rezonancia) vizsgálat is szükséges.
    • Idegi érintettség esetén a feltételezett idegkárosodás mértékének meghatározására neurofiziológiai vizsgálat, ENG vagy EMG szükséges.

A képalkotó diagnosztikai vizsgálatok segítségével az anatómiai strukturális elváltozások láthatóvá és mérhetővé válnak, így fény derül a panasz valódi okára.

Az idegvezetéses neurofiziológiai vizsgálatok (ENG/EMG) a BMM Pesti és Óbudai rendelőjében elérhetőek. A szükséges röntgen, ultrahang, CT és MRI vizsgálatokat partnerintézményeink külső helyszínen, külön díjazás ellenében biztosítják.

  • A kórelőzmény, a fizikális vizsgálat és a képalkotó diagnosztika alapján a szakorvos pontos diagnózist állít fel.
  • Személyre szabott kezelési terv készül. Pácienseinket végig kísérjük a gyógyulás útján!

A siker kulcsa az orvos – páciens együttműködés és a bizalom!

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Dr. Szeles Flórián

Dr. Szeles Flórián

Reumatológus szakorvos

Az isiász kezelési lehetőségei

Isiász esetén elsőként az akut fájdalom tüneti kezelése jön szóba. A gerinc tehermentesítése, szájon át szedhető nonszteroid fájdalomcsillapító készítmények szedése, esetleg szteroidos helyileg alkalmazott gyulladáscsökkentő injekció beadása, vagy orvosi kollagén injekciós terápia javasolt. A tüneti kezelés alatt a reumatológus vagy ortopéd szakorvos által ajánlott diagnosztikai vizsgálatok elvégzése szükséges. A vizsgálati eredmények alapján felállítható a pontos diagnózis és megkezdhető az oki terápia.

A kiváltó ok kezelésével tartósan megszüntethető az ülőideg nyomása, így elkerülhető a gyulladás visszatérése. A különböző kiváltó okok különböző kezelési protokollt igényelnek, azonban a legtöbb esetben konzervatív terápiával elkerülhető a műtéti beavatkozás. Személyre szabott, specifikus gyógytornával és gyógymasszázzsal, esetleg fizikoterápiás kezelésekkel a gerinc eredetű betegségek jól kezelhetőek. Amennyiben az isiászt kiváltó háttérbetegség előrehaladott állapotban van, bénulást okoz, vagy nem reagál a konzervatív kezelésekre, műtéti beavatkozás jön szóba. Ezzel kapcsolatban idegsebészeti orvosi konzultáció szükséges.

Isiász torna

Az isiász hátterében álló gerinc eredetű megbetegedések (például gerincferdülés, porckorongsérv) sok esetben jól kezelhetők gyógytornával, gyógymasszázzsal és fizikoterápiás kezelésekkel. Rendszeresen végezve a gyógytornát sok esetben a műtéti beavatkozás elkerülhető. Rendelőnkben személyre szabott terápiával segítik elhivatott gyógytornászaink pácienseink gyógyulását.

A páciens a szakorvosi konzultáció után találkozik a gyógytornásszal, aki első alkalommal állapotfelmérést végez rajta. Kikérdezi minden jelenlegi és korábbi tünetéről, életmódjáról, és ha készült képalkotó vizsgálat, akkor átbeszélik a felvételeken látottakat, majd a gyógytornász felméri a páciens izmainak erejét és az ízületek mozgástartományait. Ezután közösen kitűzik a gyógytorna célját és a gyógytornász összeállítja a kezelési tervet.

A páciens állapotának megfelelően személyre szabott gyakorlatokat válogat össze. A teljes értékű tornát jellemzően a második találkozáskor mutatja meg és tanítja be a betegnek, aki házi feladatot is kap, így a gyakorlatokat napi szinten otthonában végezve sokat tehet gyógyulásáért. Az újabb találkozókon a gyógytornász felméri, hogyan változtak a torna hatására a páciens tünetei, erőnléte, és ennek megfelelően módosíthat a gyakorlatsoron.

Isiász kezelése gyógytorna

Mi a különbség az isiász és a lumbágó között?

A köztudatban gyakran keveredik össze a lumbágó és az isiász fogalma. Mindkét esetben erős derékfájdalom jelenti a fő panaszt, azonban könnyen megkülönböztethetőek jellegükből fakadóan.

Lumbágó esetén izom eredetű derékfájdalomról van szó, ami általában hirtelen alakul ki, a gerinc megerőltetése miatt. Lumbágó esetén nincs idegi érintettség, a fájdalom nem sugárzik a végtagokba, nincs zsibbadás és érzéskiesés.

Isiász esetén idegi eredetű panaszról van szó, amit hosszú idő alatt kialakult komolyabb probléma okoz. A kiváltó ok tisztázása kulcsfontosságú a kezelés eredményességéhez, ezért mielőbb érdemes reumatológus vagy ortopéd szakorvos felkeresése. Az orvosi vizsgálat halogatásával az ideg tartósan nyomás alatt maradva akár véglegesen is károsodhat, és bénulást okozhat. A nyomást okozó gerincbetegség feltárása és kezelése szükséges az isiász kezeléséhez és a fájdalmas panaszok megszüntetéséhez.

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Telefon

Bejelentkezés telefonon

Óra

Online időpontfoglalás

Óra

Online időpontfoglalás

Az isiász kialakulásának megelőzése

Mivel az isiász hátterében meghúzódó gerincproblémáknak genetikai okai is lehetnek, ezért nem minden esetben előzhető meg, ugyanakkor csökkenthető kialakulásának esélye. A rendszeres, adottságainknak és egészségügyi állapotunknak megfelelő mozgással megerősíthetjük a gerinc izomzatát, ezzel pedig hosszú távon tehermentesíthetjük a gerincet és a porckorongot. Az úszás és a gyógytorna nagyon jó hatású.

A sok ülés rizikófaktora az isiász kialakulásának, ezért érdemes néhány dologra odafigyelni az ülőmunkát végzőknek. Javasolt óránként legalább 10 percre felállni, és sétálni, nyújtózni, átmozgatni a végtagokat. Érdemes ergonomikus széken vagy fitlabdán ülni, ez utóbbi segíti a deréktáji izmok megerősítését és átmozgatását. Ülés közben mindkét talp legyen a talajon. A széket olyan magasra állítsuk be, hogy a comb és a lábszár 90 fokos szöget zárjon be egymással.

A túlsúly leadása is segíti a gerincbetegségek, így az isiász panaszainak kialakulását. Emellett arra is érdemes odafigyelni, hogy a nehéz tárgyakat egyenes háttal, guggolásból indítva javasolt megemelni, sose emeljünk görbe háttal.

Az isiász gyógyulási esélye

Az isiász gyógyulási esélyei jók. Súlyosabb esetekben ugyan műtéti megoldás is szóba jön, de a legtöbb esetben konzervatív terápiával (fájdalomcsillapító gyógyszerekkel, gyógytornával, fizikoterápiás kezelésekkel) jelentősen enyhíthetők a panaszok. Mivel az isiász hátterében sok különféle betegség állhat, a célzott terápia első lépése a pontos diagnózis mihamarabbi felállítása.

Gerincgyógyászati központ szakorvosai segítenek a gerincsérvből való felépülésben

Gerincgyógyászati Központ szakemberei által kezelt leggyakoribb panaszok

Gerincgyógyász szakorvosaink

Dr. Sterba Gréta

Dr. Sterba Gréta

Reumatológus szakorvos

Dr. Bán Katalin

Dr. Bán Katalin

Reumatológus szakorvos

Dr. Moravcsik Bence

Dr. Moravcsik Bence

Ortopéd-traumatológus

Dr. Molnár Szabplcs

Dr. Molnár Szabolcs

Ortopéd-traumatológus


Az isiász tüneteivel és egyéb mozgásszervi panaszok esetén keresse ön is specialista orvos csapatunkat! Szakorvosaink a legmodernebb módszerekkel, személyre szabottan segítik a páciensek gyógyulását.
Jelentkezzen be most konzultációra a 06/1/44-33-433-as telefonszámon!